همزمان با اجرای کنسرت نمایش سی صد در سال ۱۴۰۱، ناگهان خبر آمد که همایون شجریان هم کنسرتی راه انداخته است و قرار است در سالن وزارت کشور اجرا کند. من اصلا در جریان ارتباط بین این دو کنسرت نبوده و نیستم؛ اما گویی اجرای ناگهانی کنسرت از سوی همایون شجریان در ۱۴۰۱ تحت تاثیر کنسرت نمایش سی صد بوده است. بگذریم. همسرم خیلی اصرار داشت که برای کنسرت همایون... ادامه مطلب »

چند روز پیش بود که توی یک قسمت از پادکستی که سیمو آهاوا می‌سازد (Technical Marketing Handbook) شنیدم که می‌گفت برای اینکه چیز جدیدی یاد بگیرید، باید ابتدا دقیقا بدانید که هدف‌تان از یادگیری آن مهارت جدید چیست. البته که قصد سیمو آهاوا این بود که در نهایت یکی از محصولات سایت شخصی‌اش را بفروشد. اما حرفش جرقه‌ای در ذهن من زد و باعث شد به خودم بیایم و ببینم... ادامه مطلب »

حتما برای شما هم پیش آمده است که چیزی را جایی ببیند یا بشنوید و کمی بعد، از چپ و راست شاهد باشید که نشانه‌هایی دارند آن چیز را به شما یادآوری می‌کنند. فکر می‌کنم خیلی مبهم گفتم. پس بگذارید با یک مثل برایتان توضیح دهم. مثلا دارید یک زبان جدید را یاد می‌گیرید و به یک کلمه‌ی ناآشنا برمی‌خورید. معمولا در روزهای بعد، پشت سر هم این کلمه را... ادامه مطلب »

آن‌قدر از این طرف و آن طرف شنیدم که سریال دارک (Dark) واقعا سریال خوبی است که بالاخره تماشای آن را شروع کردم. آن اوایل تنها یک سری چیزهایی کلی و البته ابتدایی درباره‌ی این سریال می‌دانستم. مثلا می‌دانستم که زبان اصلی سریال آلمانی است و قرار است چنین زبانی را (در که در باور عامه به عنوان یک زبان سخت جا افتاده است) در طول تماشای ۳ فصل از... ادامه مطلب »

نتفلیکس را خیلی‌هایمان می‌شناسیم. همان سرویس جهانی استریمینگ فیلم و سریال که منبع الهام سرویس‌های ایرانی مثل فیلیمو و نماوا شده است. اما نتفلیکس شرکت فناوری‌محور پیشرویی است که به خاطر روندهای کاری و فرهنگی خاص‌اش هم معروف است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شرکت از اولین شرکت‌هایی بوده است که کتابچه‌ی فرهنگ سازمانی (Culture Book) ایجاد کرد. اهالی نتفلیکس در سطح منابع انسانی به فرهنگ سازمانی توجه... ادامه مطلب »

چند وقت پیش بود که هنگام گشت و گذارهایم توی یکی از سایت‌های دانلود خارجی، با یکی از دوره‌های سایت CXL آشنا شدم. آن دوره مربوط به افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) بود و بعدها متوجه شدم CXL یکی از رفرنس‌های افزایش نرخ تبدیل در دنیا است. احتمالا زمانی که اسم سایت CXL را که می‌شنوید، ناخودآگاه توجه‌تان به آن دو حرف آخر جلب می‌شود. حق هم دارید؛ این... ادامه مطلب »

فری پیک مجموعه‌ی جذابی از ابزارهای مورد نیاز برای ارائه دادن را در اختیار من قرار داده است. منظورم از ارائه دادن، همان پرزنت (present) کردن است و برای انجام دادن این کار، به کلی المان‌های گرافیکی نیاز دارم؛ یعنی همان تصاویر پیکسلی و وکتور و آیکون و چیزهایی از این دست. خوبی مجموعه‌ی سایت‌های فری پیک در این است که تمام این المان‌ها را به صورت یک‌جا در اختیارتان... ادامه مطلب »

فکر می‌کنم اواخر سال ۹۷ بود. شرکت استارتاپی که در آن کار می‌کردم در حال تعطیل شدن بود و مجبور بودم که جای جدیدی برای کار کردن پیدا کنم. کلی جستجو کردم تا در نهایت به پیمنت ۲۴ رسیدم. آن زمان با خودم می‌گفتم این شرکت ۸-۹ سالی هست که دارد کار می‌کند و با توجه به شهرتی که بین مردم دارد، حتما جای خوبی برای رشد کردن است. شنبه‌مگ... ادامه مطلب »

قدیم‌ترها نسبت به برنامه‌نویسی حس خوبی نداشتم. حس همیشگی‌ام این بود که آن عوالم مال افراد دیگری است و من قرار نیست تحت هیچ شرایطی خودم را قاطی آن بکنم. ولی هرچه مقاومت کردم و هرچه سعی کردم بند را آب ندهم، نشد که نشد. من هم واردش شدم و متاسفانه من را هم درگیر خودش کرد. یادم هست که چند وقت پیش مطلبی نوشته بودم و در آن با... ادامه مطلب »

لابد همین ابتدای کار از خودتان می‌پرسید که مارکتر T شکل دیگر چه صیغه‌ای است؟ احتمالا برایتان کمی عجیب است که چرا باید برای اشاره به یک متخصص مارکتینگ از یک حرف انگلیسی استفاده کنیم و اصلا من این اصطلاح را از کجایم درآورده‌ام! ولی راست‌اش را بخواهید، مصطلح شدن این عبارت هیچ ربطی به من ندارد و خودم هم به تازگی با آن آشنا شده‌ام. اما کلیت قضیه خیلی... ادامه مطلب »