چطور با بورسیه تحصیلی CXL خودم را به چالش کشیدم

استاد و شاگرد در حال تمرین سخت وزنه‌برداری - دوره بورسیه تحصیلی cxl

چند وقت پیش بود که هنگام گشت و گذارهایم توی یکی از سایت‌های دانلود خارجی، با یکی از دوره‌های سایت CXL آشنا شدم. آن دوره مربوط به افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) بود و بعدها متوجه شدم CXL یکی از رفرنس‌های افزایش نرخ تبدیل در دنیا است. احتمالا زمانی که اسم سایت CXL را که می‌شنوید، ناخودآگاه توجه‌تان به آن دو حرف آخر جلب می‌شود. حق هم دارید؛ این ترتیب حروف توی ذهن‌مان به شکل خاصی جا افتاده‌اند. بگذریم.

خلاصه اینکه با کمی جست‌وجو به سایت این مجموعه رسیدم و راست‌اش را بخواهید، از کیفیت کارشان خشک‌ام زد. حتی از ظاهر سایت هم می‌شد فهمید که این‌ها آدم‌های کاردرستی هستند و می‌توان کلی چیز ازشان یاد گرفت. یک عکس سیاه و سفید از یک آقایی هم جای‌جای سایت بود که بعدها فهمیدم اسم‌اش پِپ لایا (Peep Laja) است. آقای پپ لایا، موسس این شرکت و از خدایان بهبود نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) است و انگلیسی را هم با لهجه‌ی خیلی خاصی صحبت می‌کند. با کمی جستجوی بیشتر متوجه شدم که ایشان اصالتا اهل استونی است. خیلی از مرام و مسلک پپ لایا خوشم آمده بود و محصول جذابی هم ساخته بود. همین شد که به قول اهالی ادب و هنر، زلف در زلف پپ و سایت‌اش گره زدم و شدم مرید سی اکس ال.

آن اوایل تنها سرفصل دوره‌های آموزشی CXL را نگاه می‌کردم و مقاله‌های موجود روی بلاگ سایت را می‌خواندم. اما یک روز با خودم گفتم چرا من هنوز از قیمت دوره‌های آموزشی CXL Institue بی‌خبرم؟ رفتم که ببینم این دوره‌ها چقدر برایم آب می‌خورند که سریعا متوجه شدم چندان هم ارزان هم نیستند! در حال چه کنم و چه نکنم بودم که ناگهان متوجه لینکی در نواحی نزدیک به فوتر سایت شدم. گزینه‌ای به اسم بورسیه (Scholarship) توی منوی پایینی سایت آمده بود؛ یعنی می‌شد این دوره را رایگان هم گذراند؟ رفتم داخل که ببینم چه خبر است و تقدیر چه چیزی را برایم مقدر کرده است.

دیگر نیازی نبود بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای یک دوره هزینه کنم و این فوق‌العاده بود.

راستی راستی صحبت از بورسیه کردن بود. دروغی در کار نبود. موسسه‌ی CXL حاضر بود دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه را ندارند، بورسیه کند؛ آن هم به صورت کاملا رایگان. یعنی دیگر نیازی نبود بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای یک دوره هزینه کنم و این فوق‌العاده بود.

پپ لایا و سایت CXL

اما پپ لایا و دوستان‌اش روش جایگزینی را برای پرداخت هزینه‌های دوره در نظر گرفته بودند. روش پرداخت هزینه بورسیه تحصیلی CXL خیلی جالب بود و باید اعتراف کنم که این یک رقم را هرگز ندیده بودم. اگر شما بخواهید در دوره‌های بورسیه‌ای CXL شرکت کنید، می‌توانید خیلی راحت درخواست‌تان را برای این موضوع ارائه دهید. اما ابتدا باید حداقل ۵۰۰ کلمه‌ای درباره‌ی انگیزه‌هایتان از شرکت در این دوره به اهالی CXL ارائه دهید. یعنی در هنگام ثبت تقاضا، توی یک کادر، هر چه در دل تنگ‌تان هست را بنویسید و برایشان بفرستید.

بعدش هم باید یک کار باحال‌تر انجام بدهید. طول دوره ۱۲ هفته است و در پایان هر یک از این ۱۲ هفته، باید یک گزارش حداقل ۱۰۰۰ کلمه‌ای از آنچه یاد گرفته‌اید را روی یک سایت، بلاگ شخصی یا هر چیزی که به صورت عمومی در اینترنت وجود داشته باشد، بنویسید و برایشان روانه کنید.

طول دوره ۱۲ هفته است و در پایان هر یک از این ۱۲ هفته، باید یک گزارش حداقل ۱۰۰۰ کلمه‌ای از آنچه یاد گرفته‌اید، برایشان بفرستید.

آنها می‌گویند نوشتن یک گزارش از تجربیات و آموخته‌ها آن هزینه‌ای است که شما برای شرکت در بورسیه‌ی CXL پرداخت می‌کنید. اگر این کار را به صورت مرتب و منظم انجام دادید و کارتان تایید شد، می‌توانید به دریافت مدرک نهایی دوره و گذراندن آن امیدوار باشید. اگر حتی بعد از دریافت مدرک تصمیم بگیرید آن مقاله‌ها را پاک کنید و دوستان CXL متوجه موضوع شوند، بلافاصله مدرک‌تان را باطل می‌کنند. واقعا سازوکار جالبی برای درگیر کردن کاربر در نظر گرفته‌آند که بابت این موضوع به آنها تبریک می‌گویم.

بورسیه‌ی CXL من چند وقتی هست که تایید شده است. همان اوایل کار رفتم و یک اکانت مدیوم (Medium) باز کردم تا گزارش‌هایم را آنجا به دنیا ارائه دهم. در ابتدای کار، نوشتن به زبان انگلیسی کمی برایم چالشی بود؛ خصوصا اینکه با گزارش‌هایم باید می‌توانستم رضایت دوستان ناظر را جلب می‌کردم. ولی بعد از گذشت چند هفته متوجه شدم آن‌قدرها آدم‌های گیر بده‌ای نیستند. حالا البته توانایی نوشتن‌ام کمی بهبود پیدا کرده است و می‌توانم راحت‌تر چیزهایی که یاد می‌گیرم را بیان کنم. اینکه می‌توانم به انگلیسی برایشان بنویسم و آنها هم از من قبول می‌کنند، حس نسبتا خوبی به من می‌دهد.

اما چیزی که مهم‌تر است، کیفیت مطالب آموزشی دوره است. من دوره و کورس و از این چیزها زیاد گذرانده‌ام و می‌دانم بالا و پایین قضیه چیست. اما واقعا باید اعتراف کنم این آموزشی که در قالب بورسیه از CXL دریافت می‌کنم، از نظر کیفی با تمام دوره‌های قبلی فرق دارد. هر دوره به دوره‌های کوچک‌تری تقسیم شده است و خیلی از کلاس‌ها شامل کوییز و امتحان پایانی هستند.

باید اعتراف کنم این آموزشی که در قالب بورسیه از CXL دریافت می‌کنم، از نظر کیفی با تمام دوره‌های قبلی فرق دارد.

استفاده از ترکیب اسلاید، ویدیو، متن و مطالب تکمیلی خیلی خوب در آموزش‌های CXL رعایت شده‌اند و واقعا دارم از گذراندن این دوره لذت می‌برم. ناگفته نماند که برای همراه ماندن با سرعت دوره، دارم فشار زیادی به خودم می‌آورم؛ زیرا زمان محدودی دارم و باید در عرض ۳ ماه، تمام مطالب آموزشی را بگذرانم.

اما می‌توانم این دوره و دوره‌های دیگر CXL را با خیال راحت به تمام کسانی که دنبال یادگیری مباحث کمی و کیفی مارکتینگ هستند، توصیه کنم.

منبع عکس کاور این پست، سایت Unsplash است.

۵ ۱ رای
امتیاز کلی این نوشته
اشتراک
اعلان
guest

4 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها
کاوه متمادی

سلام – بسیار لذت بردم – من هم عضو سایت cxl شدم و در حال گذراندن دوره هاش هستم – واقعا عالی هستن.خوشحالم که یک ایران یافتم که با این سایت آشنا بوده و دوره گذرانده. موفق باشید

یاسر

سلام بسیار عالی، فقط لینکی که به اکانت مدیوم دادین به یک صفحه ۴۰۴ ختم می‌شود! مشتاقانه می‌خواستم ببینم اونجا چی نوشتین که به در بسته خوردم!