چند روزی است که دارم از معاشرت با اسپاتیفای لذت می‌برم

هم نشینی با اسپاتیفای

من تا به حال اهل اسپاتیفای نبوده‌ام و از سرویس‌های استریمینگ آنلاین، تنها به مدت ۳ ماه از دوره‌ی رایگان اپل میوزیک (Apple Music) استفاده کرده‌ام. بعد از آن دیگر استریمینگ موسیقی را بوسیدم و گذاشتم‌اش کنار تا اینکه چند ماه بعد، ۱۰ دلار برای شارژ ماهانه‌اش پرداخت کردم. حرف آن زمانی است که ۱۰ دلار حدودا ۳۰ هزار تومان برایمان آب می‌خورد؛ نه الان که ۱۳۰ هزار تومان می‌شود. ولی بعد از آن دیگر به سمت این کارها نرفتم؛ چون اصلا برایم به‌صرفه نبود. با همین روال سر کردم تا اینکه بعد از مدتی دیدم دارم از نبود موزیک در زندگی رنج می‌برم و از دانلود کردن موزیک و انتقال دادن‌اش به موبایل هم بیزارم. همین شد که تصمیم گرفتم اکانت قدیمی‌ام روی اسپاتیفای را دوباره راه بیندازم و از سرویس رایگان همراه با تبلیغات اسپاتیفای استفاده کنم. اما به هر دری زدم که لاگین کنم، نشد که نشد! اسپاتیفای نه اجازه می‌داد لاگین کنم، نه می‌گذاشت بازیابی پسورد انجام بدهم و نه می‌گذاشت با استفاده از آن آدرس ایمیل دوباره ثبت نام کنم. یک جورهایی آن آدرس ایمیل‌ام را بلاک کرده بود. دلیل‌اش را هیچ‌وقت نفهمیدم. شاید چون زیاد آدرس IP عوض می‌کردم.

همین شد که تصمیم گرفتم با استفاده از ایمیل بکاپ‌ام توی اسپاتیفای عضو شوم. ایمیل بکاپ من که روی یاهو است، برای مدت‌ها خاک خورده بود. حالا به بهانه‌ی استفاده از اسپاتیفای، مجبور شدم پس از سال‌ها دوباره سری به یاهومیل بزنم. خلاصه اینکه با کلی ذوق و شوق رفتم و یک اکانت جدید ساختم و شروع به استفاده از اسپاتیفای کردم. ولی این اسپاتیفای با آن چیزی که قبلا امتحان کرده بودم خیلی فرق داشت. قبلا اسپاتیفای در وسط آهنگ‌ها، پخش آنها را قطع و تبلیغات پخش می‌کرد. حالا خیلی جالب است که اجازه می‌دهد چندین آهنگ را به صورت کامل گوش بدهی و آن وسط‌ها یک تبلیغی هم برایت پخش می‌کند. نمی‌دانم چه کار کرده‌ام که تبلیغات اسپاتیفای من به زبان آلمانی هستند و مجبورم آهنگ‌هایم را با تبلیغاتی از باشگاه‌های ورزشی و پادکست‌های آلمانی گوش بدهم! از طرفی، رفتار این برنامه استریمینگ روی اپلیکیشن موبایل با نسخه وب متفاوت است. توی موبایل نمی‌گذارد تک‌آهنگ موردنظرم را گوش بدهم و در عوض، آن را به صورت شافل در یک پلی‌لیست برایم پخش می‌کند. این اتفاق در نسخه‌ی وب و دسکتاپ نمی‌افتد و کاملا اختیار با خودم است.

اسپاتیفای دسکتاپ
در نسخه دسکتاپ اسپاتیفای محدودیتی وجود ندارد. | منبع عکس: Unsplash

همین‌طور که به موزیک گوش می‌دهم و از استریمینگ اسپاتیفای لذت می‌برم، حس می‌کنم باز هم اپل میوزیک یک چیز دیگر است! نمی‌دانم چرا چنین حسی دارم و دلیل مشخصی هم برایش پیدا نمی‌کنم. صرفا این حس با من است و حس می‌کنم چیزی که قبلا استفاده کرده‌ام، تجربه‌ی بهتری به من داده است. شاید به این دلیل که چندبار حاضر شده‌ام برایش پول بدهم، در نظرم ارزشمندتر جلوه می‌کند. این نوع تفکر از مغز ما اصلا بعید نیست.

شاید به این دلیل که چندبار حاضر شده‌ام برای اپل میوزیک پول بدهم، در نظرم ارزشمندتر جلوه می‌کند.

امروز بعد از یکی دو روز استفاده، ناگهان دیدم که اکانت اسپاتیفای جدیدم اجازه ورود به برنامه را نمی‌دهد و دوباره تقاضای پسورد می‌کند. هرچه پسورد جدید را وارد کردم، دیدم بازهم اجازه‌ی ورود نمی‌دهد. فکر کردم باز هم اسپاتیفای من را بَن (Ban) کرده است. ولی خداروشکر که با ریست پسورد، مشکل‌ام حل شد و حالا باز هم می‌توانم از اسپاتیفای استفاده کنم. ظاهرا باز هم زیاد از این کشور به آن کشور مهاجرت داشته‌ام و رفتارم برای اسپاتیفای عجیب به نظر رسیده است. امیدوارم این برنامه برای کاربران ایرانی‌اش شرایط ویژه‌ای قائل شود و عجیب بودن سفرهایشان از انگلیس به کانادا و از فرانسه به هلند در بازه‌های زمانی کوتاه را عجیب تشخیص ندهد. به امید روزی که دیگر نیازی نباشد در کسری از ثانیه و به این شکل طی‌الارض کنیم!

منبع عکس کاور این پست، سایت Unsplash است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
اشتراک
اعلان
guest

0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها