نگاهی گذرا به کنفرانس معرفی محصولات جدید مایکروسافت

کنفرانس اکتبر ۲۰۱۹ مایکروسافت سرفیس

قدیم‌ها که با دنیای فناوری قاطی‌تر بودم، تقریبا تمام کنفرانس‌های معرفی محصولات از تمام برندها را دنبال می‌کردم. به هر حال کارم ایجاب می‌کرد که از آنچه در دنیای اطراف‌ام می‌گذرد اطلاع داشته باشم. ولی همان موقع هم زیاد کنفرانس‌های مایکروسافت را جدی نمی‌گرفتم. نمی‌دانم چرا؛ ولی با خودم می‌گفتم لابد چندتا لپ‌تاپ و تبلت و از این چیزها معرفی می‌کند و دنیا هم آن‌قدرها تکان نمی‌خورد. با این خاطره‌ی کوتاه (یا شبه‌خاطره) می‌خواهم وارد کنفرانس معرفی محصولات سری جدید مایکروسافت شوم.

این دفعه مایکروسافت کلی محصول جدید و خوب معرفی کرد. حالا یک سرفیس پرو ایکس (Surface Pro X) داریم که پردازنده‌اش در همکاری یا کوالکام (Qualcomm) ساخته شده و طبق معماری ARM کار می‌کند. یک سرفیس پرو ۷ داریم که ادامه‌دهنده‌ی راه محصولات قبلی است و یک سرفیس لپ‌تاپ ۳ که آن هم برای خودش ادامه حیات می‌دهد. این محصولات خیلی خوب و کاربردی هستند. ولی من چیز جدیدی که مربوط به لبه‌ی تکنولوژی باشد در آنها ندیدم. یک قلم باریک که توی کیبورد سرفیس پرو ایکس جا خوش می‌کند و همان تو شارژ می‌شود که دیگر این‌قدر شلوغ‌کاری ندارد. خوب است که رفته‌ای و از پردازنده‌های رایزن توی لپ‌تاپ استفاده کرده‌ای، عمر باتری را بیشتر کرده‌ای و ترک‌پد بزرگ‌تری هم به کاربر داده‌ای. این‌ها همه کارهای خوبی هستند و کسی منکر خوب بودن‌شان نیست. ولی آیا دنیای تکنولوژی به قبل و بعد از معرفی آنها تقسیم می‌شود؟ به نظر من که نمی‌شود.

سرفیس پرو ۷ و سرفیس لپ‌تاپ ۳
سرفیس پرو ۷ و سرفیس لپ‌تاپ ۳ | منبع عکس: The Next Web

مایکروسافت البته دو محصول جدید دیگر هم توی کنفرانس اکتبر ۲۰۱۹ معرفی کرد که به نظر من لایق‌تر از باقی محصولات خانواده‌ی سرفیس بودند. یکی از این محصولات یک موبایل/تبلت تاشدنی به اسم سرفیس دو (Surface Dou) بود و دیگری سرفیس نئو (Surface Neo) نام داشت. چیزی که بیشتر از همه چشم من را گرفت، همین سرفیس دو (با او خوانده شود) بود. یک موبایل یا تبلت که در کمال تعجب، سیستم عامل اندروید داشت و از وسط تا می‌شد. مایکروسافت این آس را خیلی ناگهانی زمین زد و همه را شوکه کرد. اصلا قرار نبود چنین چیزی معرفی شود و کسی انتظارش را نداشت که مایکروسافت به غیر از لپ‌تاپ و تبلت‌های مرسوم، چیز دیگری معرفی کند!

سرفیس دو خیلی موجود جالبی است. اول اینکه نمی‌دانم مایکروسافت چطور خودش را راضی کرده تا از اندروید روی یک گوشی استفاده کند. دوم اینکه صفحه‌ی تاشوی سرفیس دو به هم پیوسته نیست و از کنار هم قرار گرفتن دو صفحه‌ی جداگانه تشکیل می‌شود؛ اما عملکردش طوری است که انگار این نمایشگرها به هم پیوسته هستند. مایکروسافت نتوانست جلوی خودش را بگیرد و به آنهایی که سعی می‌کنند نمایشگر تاشدنی بسازند، یک تیکه‌ی بزرگ هم انداخت. کلیت ماجرا این بود که هنوز نمی‌توان به آن نقطه دست یافت و باید به چیزی در این مایه‌ها قناعت کرد.

مایکروسافت راه لولا ساختن را خوب یاد گرفته و تمام دنیا را به چشم فرصتی برای استفاده از لولا می بیند!

نمایشگرهای سرفیس دو خیلی حاشیه‌ی کمی دارند و وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، به زحمت می‌توانی جدا بودن‌شان را تشخیص بدهی. اما مساله‌ی مهم‌تر درباره‌ی این تازه‌وارد، لولای خوب آن است که اجازه می‌دهد ۲ تکه‌ی سرفیس دو امکان چرخش ۳۶۰ درجه داشته باشند. گویا تجربه‌هایی که مایکروسافت در ساخت لولای سرفیس پرو و سرفیس لپ‌تاپ به دست آورده، حالا دارد اینجا به ثمر می‌نشیند. عامیانه‌اش این می‌شود که مایکروسافت راه لولا ساختن را خوب یاد گرفته و تمام دنیا را به چشم فرصتی برای استفاده از لولا می بیند!

یک سرفیس نئو هم توی کنفرانس مایکروسافت معرفی شد که برادر همین سرفیس دو است و باز هم قرار است ترکیب موبایل و تبلت باشد. سرفیس نئو کاملا DNA سرفیس را دارد و از ویندوز ۱۰X در آن استفاده شده است. به همین دلیل، چیز جذابی به نظر نمی‌آید! البته شوخی می‌کنم. سرفیس نئو و سرفیس دو بر خلاف چیزی که به نظر می‌رسد، بدنه‌ی کوچی دارند. سرفیس دو حتی توی توی جیب شلوار هم جا می‌شود. یک ایرفون هم معرفی شد که از طراحی تکراری ایرفون‌های چینی کپی برداری کرده بود و زیاد جذاب به نظر نمی‌آمد.

من همین‌ها را توی کنفرانس ۲۰۱۹ مایکروسافت دیدم.

منبع عکس کاور این پست، سایت GettyImages است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
اشتراک
اعلان
guest

0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها