سونی برای لو دادن مشخصات پلی استیشن ۵ خساست به خرج می‌دهد

سونی پلی استیشن ۵ وی آر در نمایشگاه CES 2020

امروز سونی در جریان کنفرانس‌اش در نمایشگاه CES 2020 کمی درباره‌ی کنسول بازی پلی استیشن ۵ هم صحبت کرد. البته نه به آن معنایی که همه انتظارش داشتیم؛ ژاپنی‌ها تنها یک چیز کوچک درباره‌ی نسل بعدی پلی استیشن را مشخص کردند. سونی در کمال خونسردی، یک لوگوی ساده از پلی استیشن ۵ نشان داد که از ۲ جنبه باعث خوردن توی ذوق مشتاقان شد. از یک جهت، این لوگوی جدید هیچ حرف جدیدی برای گفتن نداشت و از همان فونتی استفاده کرده بود که توی طراحی فونت PS4 و حتی شاید PS3 به کار رفته بود.

از طرف دیگر، همه می‌خواستند حداقل یک چیز جدید درباره‌ی مشخصات پلی استیشن بعدی بدانند. این‌که نسل بعدی از خروجی گرافیک 8K پشتیبانی می‌کند و توی آن از حافظه SSD خیلی سریع استفاده شده را خودمان از قبل می‌دانستیم. این را هم می‌دانستیم که پلی استیشن ۵ از بازی‌های نسل قبلی پشتیبانی می‌کند و می‌توان تمام بازی‌های PS4 را روی آن اجرا کرد. فقط شاید این نکته برای خود من جدید بود که پردازنده‌ای ۸ هسته‌ای از سری Zen 2 شرکت ای‌ام‌دی و یک پردازنده‌ی گرافیکی خاص با استفاده از معماری Radeon Navi روی این کنسول استفاده خواهد شد. البته به احتمال خیلی زیاد، من زیاد در جریان اخبار و اتفاقات قبلی نبوده‌ام و به احتمال خیلی زیادتر، این اطلاعات هم به‌نوعی سوخته بودند.

ولی راست‌اش را بخواهید، این ۲ مورد آخر درباره‌ی سخت‌افزار خیلی به دل‌ام نشستند. از نسل قبلی کنسول‌های بازی شاهد این هستیم که کنسول‌ها دارند هرچه بیش‌تر به کامپیوترهای شخصی شبیه می‌شوند. سازندگان کنسول دارند سعی می‌کنند از سخت‌افزارها و معماری‌های رایج در کامپیوترها روی کنسول‌های خانگی استفاده کنند. شکر خدا سونی هم به خوبی فهمیده است که برای موفقیت کنسول بازی‌اش باید از سخت‌افزاری استفاده کند که برای دولوپرهای بازی‌ساز آشنا باشد. خیلی خوب به یاد دارم که پلی استیشن ۳ از یک پردازنده‌ی مرکزی با نام Cell استفاده می‌کرد. این پردازنده با همه‌ی جنجال‌های سونی پیرامون قدرتمند بودن‌اش و البته در عین قدرتمند بودن، برای بازی‌سازان مثل یک کابوس بود و دردسرهای زیادی را برای آن‌ها ایجاد می‌کرد. حال خوش‌بختانه این مشکل برطرف شده است.

کنسول‌ها دارند هرچه بیش‌تر به کامپیوترهای شخصی شبیه می‌شوند.

سونی از ۲ فناوری دیگر هم اسم برد که قرار است در پلی استیشن ۵ وجود داشته باشند. اولی فناوری Ray Tracing است که من هیچ درک درستی از آن ندارم. با جست‌وجوی اینترنتی هم به نتیجه‌ی مشخصی نرسیدم و احتمال می‌دهم تنها برای قشر بازی‌ساز قابل درک باشد. مورد دوم هم به فناوری Haptic Feedback در کنترلر جدید این کنسول مربوط می‌شود. دقیقا منظور سونی مشخص نبود و نمی‌توان درک کرد که منظور سونی از این فناوری چیست. با این فناوری آشنایی داریم و قبلا در گوشی‌های آیفون با آن آشنا شده‌ایم؛ ولی این‌که آیا قرار است به کلی جایگزین Rumble شود یا این‌که با چه سازوکاری کار می‌کند، هنوز معلوم نیست.

سونی تا همین‌جای کار هم دیر به خود جنبیده است. مایکروسافت همین یک ماه پیش از نسل بعدی کنسول ایکس‌باکس به نام XBOX Series X رونمایی کرد. کسی چه می‌داند؟ شاید حسابی مشغول کار روی خودروی مفهومی‌شان بوده‌اند! گویا سونی هنوز هم می‌خواهد فس‌فس کند و قصد دارد رونمایی رسمی از کنسول بازی بعدی را تا نمایشگاه E3 امسال به تاخیر بیندازد. احتمالا در تعطیلات پایان سال، می‌توانیم به بازار آمدن این کنسول مورد انتظار سونی باشیم.

منبع عکس کاور این پست، سایت Getty Images است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
guest
0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها