مک پروی جدید اپل، یک برگشت به عقب دوست‌داشتنی است

کامپیوتر دسکتاپ مک پرو ۲۰۱۹ اپل

من مک پرو مدل سال ۲۰۱۹ را خیلی دوست دارم. دلیل خاصی هم برای این علاقه پیدا نمی‌کنم؛ شاید من هم یک زامبی اپل هستم. البته در مقایسه با آدم‌هایی مثل آی جاستین، واقعا یک طرفدار ساده به شمار می‌آیم. ولی نمی‌دانم چرا حتی این طراحی عجیب و غریب را هم می‌پسندم. هرچقدر هم که آن را به رنده فلزی (Cheese Grating) تشبیه کنند، باز هم دل‌ام نمی‌آید که از خیر این طراحی خوب بگذرم. این اولین محصول اپل بعد از خروج جانی آیو است و از نظر ساختاری، یک نوع برگشت به عقب محسوب می‌شود. چون همه می‌دانند که بعد از مدل ۲۰۱۳ مک پرو که خیلی انقلابی بود، اپل در طراحی این محصول دوباره به سراغ ساختارهای جواب‌پس‌داده رفته است. هرچقدر هم که می‌خواهد روی پایه‌های متفاوت و الگوی خاص جلوی بدنه مانور بدهد، کسی گوش‌اش بدهکار نیست. لااقل من که این‌طور فکر می‌کنم.

آن مدل مک پرو که سال ۲۰۱۳ به بازار آمد، واقعا طراحی خوبی داشت. طراحی محل قرارگیری قطعات درون مدل آن سال خیلی خوب بود و ساختار خلایی که برای تهویه ایجاد می‌کرد، هنوز هم یک شاهکار مهندسی است. اما نمی‌دانم چرا همه به مک پروی استوانه‌ای می‌گفتند «سطل زباله» و مسخره‌اش می‌کردند. آن مدل استوانه‌ای دل‌ربا، حداقل جرات قرار دادن کیس کامپوتر روی میز را به آدم می‌داد؛ کاری که خیلی از کیس‌های کامپیوتری در انجام دادن‌اش ناتوان هستند. خودم از بررسی کردن این موضوع به نتیجه می‌رسم که اگر مشتری نخواهد برای یک محصول پول بدهد و نخواهد آن را دوست داشته باشد، هیچ طراحی خوبی خوب نخواهد بود.

مقایسه ۲ مدل مک پرو قدیم و جدید ۲۰۱۹
شما کدام را بیشتر می‌پسندید؟ واقعا مک پروی سیلندری جذاب‌تر نبود؟

مک پرو ۲۰۱۹ ساختار ماژولار خیلی خوبی دارد. منظورم نوع قرارگیری قطعات درون آن است. خیلی این موضوع را می‌پسندم که اپل به زیبایی داخلی محصولات‌اش هم فکر می‌کند و برای آن زمان می‌گذارد. خیلی مهم است که کاربر پس از باز کردن کامپیوتر هم صحنه‌ی زیبایی ببیند و خوش‌بختانه اپل به‌خوبی این موضوع را درک می‌کند. ‍مهندسان اپل در طراحی ماژول‌های گرافیکی به‌قدری خوب کار کرده‌اند که حتی از ظاهر یک کارت گرافیک خفن هم جذاب‌تر شده‌اند. کلا سخت‌افزار برای اپل خیلی اهمیت دارد و برای منی که عاشق سخت‌افزار هستم، همیشه صحنه‌های جذابی را پدید می‌آورد.

درون کامپیوتر دسکتاپ مک پرو ۲۰۱۹

زمانی که به پایه‌های فلزی این محصول که نگاه کنی، کاملا وزن سنگین آن را حس خواهی کرد. در پایه‌ها از استیل براق و توپر استفاده شده است که وزن زیاد مک پرو ۲۰۱۹ را به‌خوبی تحمل می‌کند. آن پیچی که بالای بدنه‌ی محصول است و با چرخاندن‌اش می‌توان به درون مک پرو دسترسی داشت هم خیلی خوب است. کلا این طراحی را واقعا دوست دارم و به هر جای آن که نگاه می‌کنم، جز زیبایی نمی‌بینم. درباره‌ی عملکرد محصول هم ترجیح می‌دهم هیچ حرفی نزنم. یک ویدیو از مارکز برانلی دیدم که مک پروی ۲۰۱۹ را آنباکس و بررسی کرده بود. مارکز می‌گفت که عملکرد این مدل در رندر کردن ویدیو توی فاینال کات تقریبا ۲ برابر بهتر از یک آی‌مک قوی بوده است. من هیچ می‌شوم و ناتمام می‌مانم.

منبع عکس کاور این پست، سایت Macworld است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
guest
0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها