رنو از ایران رفت و ال ۹۰ نازنین من یتیم شد!

ال ۹۰ یا همان تندر ۹۰ خودمان، محصول رنو

تابستان سال ۹۵ بود که یک خودروی رنو ال ۹۰ خریدم. می‌دانم که ال ۹۰ آن‌قدرها هم تولید رنو نیست و از روابط تجاری داچیا با رنو و شرکت‌های زیرمجموعه‌ی گروه رنو هم خبر دارم. ولی به هر حال برای من و خیلی‌های دیگر، ال نود یک خودروی رنو است. خلاصه به این دلیل که تعریف کیفیت و ماندگاری‌اش را از خیلی‌ها شنیده بودم، تصمیم گرفتم که این خودرو را به عنوان خودروی خانواده انتخاب کنم.

آن زمان رنو در بازار ایران فعالیت خوبی داشت و خودروهای زیادی را به صورت وارداتی و مونتاژی به بازار ایران تزریق می‌کرد. اما نفهمیدیم یکهویی چی شد که رنو جمع کرد و رفت که بره! واقعا رفت؛ آن هم برای همیشه. حالا ما ماندیم و خودرویی که خریده بودیم. خدا را شکر که در یکی دو سال اول هیچ مشکلی نداشتیم و ماشین مثل ساعت کار می‌کرد. من هم حواس‌ام به آب و روغن‌اش بود و حسابی تیمارش می‌کردم. آمدیم و آمدیم تا همین چند روز پیش که ناگهان در آبان ماه سال ۹۸ یک راننده پراید به تیر غیب گرفتار آمده‌ای، دنده عقب از تعویض روغنی بیرون آمد و کوبید به گلگیر ماشین نازنین من! به همین سادگی افتادیم به پروسه‌ی دردناک بیمه و خسارت و از این داستان‌ها.

هرجا می‌رفتم، می‌خندیدند و می‌گفتند کجای کاری آقا؛ رنو از ایران رفته است!

قرار بر این شد که گلگیر را عوض کنم و یک عدد نویش را بندازم روی ماشین دلبندم. ولی هرجایی می‌رفتم، می‌گفتند قطعه‌های اصلی رنو گیر نمی‌آید و می‌توانی از جایگزین‌های ایرانی‌اش استفاده کنی. اصلا نسبت به استفاده از قطعه‌ی ایرانی روی ماشین‌ام دل‌چرکین بودم. هرجا می‌رفتم، می‌خندیدند و می‌گفتند کجای کاری آقا؛ رنو از ایران رفته است! ولی من ناامید نمی‌شدم. هی گشتم و گشتم و توی گاراژها را گشتم و به قبرستان ماشین‌ها سرک کشیدم تا بالاخره یک اتفاق خوب افتاد. یک نفری به یک نفر دیگر زنگ زد و از او سوال کرد که گلگیر ال ۹۰ را داری؟ او جواب داد «آره که دارم». واقعا داشت! نویش را هم داشت. باورم نمی‌شد. قیمت کردم و دیدم به قیمت مناسبی هم می‌فروشد. البته منظورم مناسب نسبت به بازار آزاد است. مجبور شدم جنسی که به زحمت ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت را با کلی منت ۶۰۰ هزار تومان بخرم. تازه می‌گفتند که داریم ارزان می‌فروشیم و قیمت بازارش بالای ۸۰۰ هزار تومان است!

کارم راه افتاد. البته به نظرم می‌آید همین یک دفعه قرار بوده کارم بدون دردسر راه بیفتد. در مورد سایر قطعه‌های رنو هم همین مشکل وجود دارد. می‌خواهم جلو جلو برای خرید دیسک و صفحه، تسمه تایم و تسمه دینام هم اقدام کنم که می‌بینم پیدا نمی‌شود. قطعات یدکی رنو ال ۹۰ یا موجود نیستند و یا در صورت موجود بودن، با قیمت‌های فضایی به فروش می‌روند. کارم به جایی رسیده که تصویر جعبه‌ی قطعات اورجینال رنو را از مسافت‌های دور تشخیص می‌دهم. ولی قدرت خرید قطعات یدکی این ماشین پرفروش که هم در ایران و هم در سطح جهانی (البته یک زمانی) محبوب بوده را ندارم. می‌دانیم که تحریم‌ها قرار است ملت ایران را مقاوم و محکم کند؛ فقط نمی‌دانم چرا این محکم شدن دارد این‌قدر گران تمام می‌شود. راستی، شما لاستیک با قیمت دولتی سراغ ندارید؟

منبع عکس کاور این پست، سایت Delgarm است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
guest
0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها