چرا گرتا تونبرگ به عنوان چهره سال ۲۰۱۹ تایم انتخاب شد؟

گرتا تونبرگ

مجله تایم (Time) معمولا اواخر سال یک نفر را به عنوان چهره‌ی سال انتخاب می‌کند؛ اما امسال یک دخترک نوجوان سوئدی که تنها ۱۶ سال دارد، به عنوان چهره‌ی سال انتخاب شده است! همین است که من و خیلی‌های دیگر تعجب کرده‌ایم. البته اولین‌ بار نیست که با این دخترک فعال محیط زیست آشنا می‌شویم. همین چند وقت پیش بود که گرتا تونبرگ (Greta Thunberg) را پشت تریبون سازمان ملل دیدیم که با یک حالت خاص آمخیته از بغض و خشم، سران دنیا را خطاب قرار می‌داد. آن‌جا گرتا در یک خطابه‌ی تند و احساسی، بزرگ‌ترین افراد سیاسی را به دلیل کشتن امیدها و آرزوهای خودش و هم‌نسلان‌اش زیر سوال برد. چقدر آن روز از دیدن حرف‌های گرتا در صفحه‌ی کوچک گوشی موبایل‌ام کیف کردم.

و حالا اسم او به عنوان کم‌سن‌ترین برنده این جایزه در دنیا مطرح شده است. دخترک البته اهل شو کردن نیست و هر کاری که می‌کند، ناشی از طرز تفکر خودش است. برای خودم خیلی جالب بود که او در چنین سن کمی، مدرسه را کنار گذاشته و جلوی پارلمان سوئد بست نشسته تا به نماینده‌های مجلس اعلام کند به واکنش فوری نسبت به تغییرات اقلیم نیاز است! چنین آدمی اگر دیوانه نیست، پس چیست؟

او با هواپیما سفر نمی‌کند و همین چند وقت پیش برای رساندن خودش به امریکا، یک سفر دریایی طولانی را به جان خریده است.

گرتا تونبرگ واقعا به کاری که می‌کند ایمان دارد. او با هواپیما سفر نمی‌کند و همین چند وقت پیش برای رساندن خودش به امریکا، یک سفر دریایی طولانی را به جان خریده است. خودش می‌گوید که گوشت هم مصرف نمی‌کند و کاملا گیاه‌خوار است.

راست‌اش دارم به یک موضوع خاص فکر می‌کنم که به اشتراک گذاشتن‌اش خیلی هم بد نیست. قبلا می‌گفتند آکادمی اسکار نسبت به فیلم‌هایی با مضمون سیاه‌پوستان حساس است و آنها را خیلی خوب تحویل می‌گیرد. طوری شده که با نامزد شدن هر فیلمی که کاراکتر اصلی‌اش سیاه است، همه می‌دانند که حتما جایزه خواهد گرفت. حالا انگار تایم هم دارد به نوجوان‌ها توجه ویژه‌ای نشان می‌دهد. چرا که یک بار هم این کار را انجام داده و ملاله یوسف زی را به عنوان چهره‌ی سال برگزیده است.

گرتا تونبرگ روی جلد مجله تایم به عنوان چهره سال ۲۰۱۹
منبع عکس: Time

حالا تصویر گرتا تونبرگ به عنوان چهره‌ی سال ۲۰۱۹ روی جلد مجله‌ی تایم جا خوش کرده است. در تصویر، او با غرور خاصی رو به افق ایستاده و دارد به دوردست‌ها می‌نگرد. شاید هم دارد به این فکر می‌کند که در این سن کم، قاطی شدن در چنین مسائل پرچالشی به صلاح‌اش نبوده است. او سنی ندارد و رهبری کردن تجمعات میلیونی واقعا از توان‌اش خارج است. البته امیدوارم که اشتباه فکر کنم.

منبع عکس کاور این پست، Getty Images است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
guest
0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها